The Future is Female.

Jeśli w to wierzysz, to czas pokazać jak bardzo Kobieta, może wesprzeć Kobietę.

Kilka miesięcy temu spełniłam jedno z moich marzeń- było nim prowadzenie warsztatów dla Afrykańskich nastolatek. Teraz wiem, że miałam to zrobić tylko PO TO, by doświadczyć jak bardzo my, kobiety żyjące w Europie mamy szczęście.

Afrykańskie nastolatki, oprócz trudnych warunków, doświadczają braku PODSTAWOWEJ GODNOŚCI w momencie gdy nadchodzi OKRES. Nie stać je na podpaski, ani na artykuły higieniczne.

Przeciętna nastolatka, z okolic Kapsztadu używa papieru toaletowego na czas menstruacji, lub alternatywnie kawałka uciętego ręcznika. Taka nastolatka, często z tego powodu opuszcza szkołę nawet do 5 dni w miesiącu, co w ciągu roku często urasta do 50/60 dni.

To odkrycie dotknęło mnie tak bardzo, że postanowiłam coś z tym zrobić. Myślę, że nie jedna z nas kobiet, która wierzy w to, że to Kobiecość zmieni świat jest w stanie odmówić sobie jednej bluzki, lub wyjścia do klubu, w imię wsparcia dziewczynki, która niczemu nie winna, urodziła się w takich warunkach a nie innych.


Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, że tak jak one, miałabym każdej minuty stresować się tym, czy podczas menstruacji, papier już przecieka czy nie. Opisuje, to tak jak jest - bo każda z nas, kobiet mających okres, doskonale wie z czym się wiąże menstruacja.

Ufunduj nastolatce zestaw podpasek

Wyobraź sobie radość młodej kobietki, która nie musi martwić się o okres przez 5 miesięcy?
 

Zestaw 10 paczek podpasek plus mokre chusteczki na 5 miesiący kosztuje 100 zł

wpłata całej kwoty daje ci wejściówkę na nasz piknik charytatywny (info poniżej) w Krakowie i Londynie.

W organizacji jest 160 dziewczyn- tyle wpłat musimy mieć by zakupić 160 zestawów. Po jednym dla każdej dziewczyny. Jeśli nie możesz wpłacić całej kwoty, wpłać tyle ile możesz- dziewczyny ucieszą się z najmniejszej pomocy.

Do kogo powedruje twoja wpłata?

Bezpośrednio do organizacji, którą sama sprawdziłam "Daughters Of Destiny"
 

Organizacja Daughters Of Destiny - Kapsztad, RPA

Organizacja w której prowadziłam zajęcia dla dziewczyn została stworzona przez Lynn Joseph.

Lynn, będąc nastolatką doświadczyła przemocy fizycznej i seksualnej, często nie miała nawet z kim o tym porozmawiać. Komfort i bezpieczeństwo znalazła poza domem, u starszych kobiet, które były po prostu zwyczajnie dobre- wysłuchały i zauważyły ją.

Lynn wyszła za mąż później i założyła rodzinę, ale widziała, że w biednych dzielnicach, dziewczyny włóczą się po parkach, chcąc jak najmniej czasu spędzać w domu- dokładnie tak, jak ona kiedyś. Postanowiła coś z tym zrobić, i mimo że na początku było trudno, potrafiła zebrać starszyznę by zorganizować spotkanie, gdzie starsze kobiety myły włosy nastolatkom, wszystko po to by wzbudzić więź i zaufanie Kobiety do drugiej Kobiety.

Lynn edukuje starszyznę kobiet, na temat tego jak mają rozmawiać z dziewczynkami, które często boją się wyjawić, że są bite lub molestowane. Dodatkowo prowadzi popołudniowe zajęcia dla dziewczyn, które nie chcą często wracać do domu, uczy ich pewności siebie, uważności, tego jak mają przetrwać w trudnych sytuacjach.

Lynn nie posiada żadnego dofinansowania i sama wraz z kilkoma kobietami prowadzi tą organizację i utrzymuje z datków, które organizacja otrzymuje.

Sprawdź stronę organizacji.

Akcja zbierania funduszy będzie trwać do 1 lipca- po tym terminie Lynn hurtowo zakupi zestawy i podaruje je dziewczynkom- wstawi zdjęcia na ich stronę Facebookową oraz wyśle mi zdjęcia, które z kolei będą publikowane na profilu Przestrzeń Kobiet na Facebooku!


 

Bądź zmianą, którą pragniesz ujrzeć w świecie- Mahatma Ghandi

Wywiad z założycielką organizacji - Lynn Joseph. Nie warto czekać na zmiany, ale trzeba po prostu zacząć działać.
 
 

O czym jest PIKNIK CHARYTATYWNY?

Piknik jest spotkaniem dla Kobiet, które ufundowały ZESTAW na 5 miesięcy dla 1 dziewczynki o wartości 100 zł.

 
Będzie to czas poznawania się, rozmów, śmiechu. Spotkamy się po to, by celebrować kobiecość i kobiecą więź. Jeśli masz dzieci, weź je ze sobą. Niech każda z Was, przyniesie mała przekąskę na wspólny stół - my zorganizujemy atrakcje. Więcej szczegółów na linkach adekwatnych do miasta.

Dla tych z Was pytających o KUBECZKI MENSTRUACYJNE...

Jest to świetny pomysł, ale..

Kubeczki menstruacyjne są świetnym długoterminowym rozwiązaniem ale muszą być używane z dużą troską o higienę i czystość. W domach dziewczyn nie zawsze panuje czystość na takim poziomie, by regularnie wyparzać kubeczek.

Obecny kryzys w wodą w RPA także nie pomaga higienie, więc chcemy znaleźć sponsora, który ufunduje nam 30 kubeczków - Lynn rozda je starszym dziewczynkom, tym, których warunki mieszkalne będą pozwalały na higienę i prawidłowe używanie.